Az első nagy hasábbálázó több mint 40 évvel ezelőtt, 1978-ban hagyta el a kansasi Hesstonban található gyárat, amely lerakta az alapot a betakarítási technológia egyik legnagyobb sikertörténetéhez. Az AGCO Corporation 1991-ben 50%-os részesedést szerzett, majd 2000-ben kizárólagos tulajdonába került a Hesstonban található gyár, azóta gyártják a Fendt nagy hasábbálázókat. Több évtizedes fejlesztési és gyártási tapasztalatuk alapján a stabilitás, a tartósság és a tökéletes technológia jellemzi őket. A folyamatos gyakorlati fejlesztésnek köszönhetően a Fendt immár négy különböző bálakamra mérettel rendelkezik a nagy hasábbálázó portfóliójában.
A 2002-es németországi bevezetésük óta a Fendt nagy hasábbálázók kiváló hírnévnek örvendenek robusztus és tartós kialakításuk, valamint nagy teljesítményük miatt. A következő generáció fejlesztése során ezeknek a pozitív tulajdonságoknak a továbbfejlesztésére, a működés optimalizálására és a karbantartás egyszerűsítésére helyezték a hangsúlyt. Egy új sorozatot fejlesztettek ki, amely egyesíti ezeket a követelményeket, és kifejezetten jól illeszkedik a Vario traktorokhoz, mind a kialakítását, mind a műszaki jellemzőit tekintve.
A Fendt nagy hasábbálázók fejlesztése során a könnyű karbantartás volt a fő szempont. A nagy oldalpanelek és a zsírban futó csapágyak jelentősen csökkentik a karbantartási időt.
A rendfelszedő döntő szerepet játszik a bálázó teljesítményében. A Fendt nagy hasábbálázók 2,26 m széles rendfelszedője a kezdetektől fogva tiszta terményfelvételt biztosít. Ezután az oldalsó csigák hatékonyan vezetik az anyagot az előtömörítő kamrába, amely magas teljesítményt garantál. További oldalsó csigák biztosítják az egyenletes terményfelvételt és az előtömörítő kamra optimális feltöltését.
A süllyesztési magasság szerszám nélkül állítható be, egyszerűen a rendfelszedő felemelésével és egy sín behelyezésével a kívánt furatba.
A Fendt 13 különböző ISOBUS-kompatibilis modellt kínál a standard nagy hasábbálázók kínálatában. Ezek különböznek a kamra méretétől, a szeletelő nélküli rendfelszedő vagy a ProCut szeletelő konfigurációjától és a futómű típusától függően. A technikai újításokkal új modellelnevezések kerülnek bevezetésre. Például a Fendt 1290 TC egy hasábbálázót jelöl 120 x 90 cm-es bálakamrával tandemtengelyes (T) konfigurációban a ProCut szeletelős rendfelszedővel (C), míg a Fendt 12130 SP egy hasábbálázót 120 x 130 cm-es bálakamrával egytengelyes (S) és szeletelő nélküli rendfelszedős (P) konfigurációban.
Bála méret (szélesség x magasság)
990 80 cm x 90 cm
1270 120 cm x 70 cm
1290 120 cm x 90 cm
1290 XD 120 cm x 90 cm
12130 120 cm x 130 cm
A TIM (Tractor Implement Management) segítségével a traktor tökéletesen alkalmazkodik a bálázó követelményeihez, és növeli a traktor és bálázó kombináció termelékenységét. A TIM-képes traktorral együtt a hasábbálázó szabályozza a traktor haladási sebességét a betakarítási körülmények és a kiválasztott célparaméterek szerint, mint a bálahossz, a bálánkénti rétegek száma vagy akár az egyes rétegek szélessége. Ennek eredményeként teljesen egységes bálák képződnek, a rendfelszedő mindig optimális teljesítménnyel működik, a feladást mindig teljes mértékben kihasználják, és a vezető teljes mértékben a bálázási folyamat figyelésére koncentrálhat.
Xtra Density – az extra tömör bálákért
A termény kilogrammonkénti lehető legalacsonyabb szállítási költsége a jövedelmező gazdálkodás egyik legfontosabb mércéje. A Fendt erre kínálja a tökéletes megoldást – az új Xtra Density (XD) szögletes bálázókat, amely akár 20 százalékkal nehezebb bálákat tesz lehetővé, mint a standard modellek..
A nagyobb bálatömeg és nagyobb teljesítmény elérése érdekében sok mindent optimalizáltak az XD-ben. A hajtások, például a fő hajtómű erősítése, a láncok és a fogaskerekek kerültek előtérbe a fejlesztés során, amely 35 %-kal nehezebb, mint a sima verziónál. Különösen az új XD lendkerék, amely 545 kg-ot nyom, majdnem kétszer olyan nehéz, mint a standard változat. Az új dugattyúkarok biztosítják a nagyobb erők biztonságos átvitelét. Mindez együtt lehetővé teszi, hogy nagyobb erőt fejtsünk ki a dugattyúra. Az ellendarab, a bálakamra is számos olyan fejlesztéssel rendelkezik, amelyek növelik a súrlódást. Ezek közé tartozik a 40 cm-rel hosszabb bálakamra, erősebb hidraulikus munkahengerek és optimalizált bálakamra oldalak. Egy másik példa az, hogy az oldalfalak fordulópontját hátrébb helyezték el, hogy nagyobb súrlódás keletkezzen az oldalakon.